Sağlık Haber Girişi: 31.03.2021 - 19:42, Güncelleme: 31.03.2021 - 20:00

COVID-19 Mutasyonları Bir Yılda veya Daha Kısa Sürede Aşıları Etkisiz Hale Getirebilir

 

COVID-19 Mutasyonları Bir Yılda veya Daha Kısa Sürede Aşıları Etkisiz Hale Getirebilir

28 ülkeden epidemiyolog sert bir uyarıda bulundular.
28 ülkeden 77 epidemiyolog ve virolog Salı günü sert bir uyarıda bulunarak, dünyanın COVID-19'u kontrol altına almak ve insanları korumak için küresel olarak yeterli sayıda insanı aşılamak için bir yıl veya daha az sürdüğünü, aksi takdirde koronavirüsün bizim gücümüzün ötesinde mutasyona uğrayabileceğini belirtti.  tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre mevcut aşı seti . Uzmanlar, tüm ülkelerin yeterli COVID-19 aşılarına sahip olduğundan emin olmadığından, ülkelerin mevcut aşılarımızın gücünün ötesinde bir mutasyon geçirme riski taşıdıklarını söyledi. Anket tüm ülkeleri aşılamanın aciliyetini gösteriyor 50'den fazla örgütün bir koalisyonu olan Halk Aşı İttifakı tarafından yapılan bir ankette, dünyanın önde gelen akademik kurumlarından epidemiyolog ve virologların üçte ikisi, COVID-19'un birinci nesil aşıların çoğunun geliştirdiği ölçüde mutasyona uğrayabileceğini söyledi. bir yıl içinde etkisiz hale gelir. Beklenen zaman çerçevesi, ankete katılanların üçte biri için dokuz ay veya daha azdı. Önümüzdeki yıl dünyanın en fakir ülkelerindeki insanların yalnızca yüzde 10'unun aşılanacağı tahminiyle, ankete katılan epidemiyologların yaklaşık yüzde 90'ı, az gelişmiş ülkelerdeki yavaş aşılama ilerlemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Edinburgh Üniversitesi Küresel Halk Sağlığı Profesörü Devi Sridhar, "Virüs ne kadar çok dolaşımda olursa, mutasyonların ve varyantların ortaya çıkma olasılığı o kadar artar ve bu da mevcut aşılarımızı etkisiz hale getirebilir" dedi. "Aynı zamanda, fakir ülkeler aşı ve oksijen gibi temel tıbbi malzemeler olmadan geride kalıyor." Virüslerin çoğu durumda virüsün çekirdek yapısını değiştirmeden mutasyon olmadan her zaman mutasyona uğradığı bir gerçektir. Bununla birlikte, bu, onu daha bulaşıcı ve ölümcül kılan yeni bir viral suşa karşılık gelen çoklu mutasyonlarla ara sıra meydana gelebilir. Bunun, ilk olarak Güney Afrika'da keşfedilen 501.V2 varyantı ve İngiltere'de B.117 varyantı gibi farklı COVID-19 varyantlarında gerçekleştiğini gördük. Aşı üreticileri, mevcut atışları bu suşları hedef alacak şekilde değiştirmeye çalışırken, hiçbir garanti yoktur ve rekor sürede geliştirilen başka bir aşı durumunda bile, başka bir salgını önlemek için yeterli sayıda insanı aşılamak hatırı sayılır bir zaman alacaktır. Aşı çabalarını hızlandırmak için aşı patentleri gelişmekte olan ülkelerle paylaşılabilirken, Güney Afrika ve Hindistan Dünya Ticaret Örgütü'nden dünya sürü bağışıklığına ulaşıncaya kadar COVID-19 ile ilgili patent korumalarından feragat etmesi için talepte bulunurken,   .   Anket ayrıca, tüm ülkelerdeki tüm insanların aşılanmaması riskini getirdiğini vurguluyor. "Öğrendiğimiz gibi, virüsler sınırları önemsemiyor. Mümkün olduğu kadar çok insanı, dünyanın her yerinde, olabildiğince çabuk aşılamalıyız. Neden bunun önüne geçmek yerine bekleyip izleyelim?" belirtti Sridhar.
28 ülkeden epidemiyolog sert bir uyarıda bulundular.

28 ülkeden 77 epidemiyolog ve virolog Salı günü sert bir uyarıda bulunarak, dünyanın COVID-19'u kontrol altına almak ve insanları korumak için küresel olarak yeterli sayıda insanı aşılamak için bir yıl veya daha az sürdüğünü, aksi takdirde koronavirüsün bizim gücümüzün ötesinde mutasyona uğrayabileceğini belirtti.  tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre mevcut aşı seti .

Uzmanlar, tüm ülkelerin yeterli COVID-19 aşılarına sahip olduğundan emin olmadığından, ülkelerin mevcut aşılarımızın gücünün ötesinde bir mutasyon geçirme riski taşıdıklarını söyledi.

Anket tüm ülkeleri aşılamanın aciliyetini gösteriyor

50'den fazla örgütün bir koalisyonu olan Halk Aşı İttifakı tarafından yapılan bir ankette, dünyanın önde gelen akademik kurumlarından epidemiyolog ve virologların üçte ikisi, COVID-19'un birinci nesil aşıların çoğunun geliştirdiği ölçüde mutasyona uğrayabileceğini söyledi. bir yıl içinde etkisiz hale gelir. Beklenen zaman çerçevesi, ankete katılanların üçte biri için dokuz ay veya daha azdı.

Önümüzdeki yıl dünyanın en fakir ülkelerindeki insanların yalnızca yüzde 10'unun aşılanacağı tahminiyle, ankete katılan epidemiyologların yaklaşık yüzde 90'ı, az gelişmiş ülkelerdeki yavaş aşılama ilerlemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Edinburgh Üniversitesi Küresel Halk Sağlığı Profesörü Devi Sridhar, "Virüs ne kadar çok dolaşımda olursa, mutasyonların ve varyantların ortaya çıkma olasılığı o kadar artar ve bu da mevcut aşılarımızı etkisiz hale getirebilir" dedi. "Aynı zamanda, fakir ülkeler aşı ve oksijen gibi temel tıbbi malzemeler olmadan geride kalıyor."

Virüslerin çoğu durumda virüsün çekirdek yapısını değiştirmeden mutasyon olmadan her zaman mutasyona uğradığı bir gerçektir. Bununla birlikte, bu, onu daha bulaşıcı ve ölümcül kılan yeni bir viral suşa karşılık gelen çoklu mutasyonlarla ara sıra meydana gelebilir. Bunun, ilk olarak Güney Afrika'da keşfedilen 501.V2 varyantı ve İngiltere'de B.117 varyantı gibi farklı COVID-19 varyantlarında gerçekleştiğini gördük.

Aşı üreticileri, mevcut atışları bu suşları hedef alacak şekilde değiştirmeye çalışırken, hiçbir garanti yoktur ve rekor sürede geliştirilen başka bir aşı durumunda bile, başka bir salgını önlemek için yeterli sayıda insanı aşılamak hatırı sayılır bir zaman alacaktır.

Aşı çabalarını hızlandırmak için aşı patentleri gelişmekte olan ülkelerle paylaşılabilirken, Güney Afrika ve Hindistan Dünya Ticaret Örgütü'nden dünya sürü bağışıklığına ulaşıncaya kadar COVID-19 ile ilgili patent korumalarından feragat etmesi için talepte bulunurken,   .

 

Anket ayrıca, tüm ülkelerdeki tüm insanların aşılanmaması riskini getirdiğini vurguluyor. "Öğrendiğimiz gibi, virüsler sınırları önemsemiyor. Mümkün olduğu kadar çok insanı, dünyanın her yerinde, olabildiğince çabuk aşılamalıyız. Neden bunun önüne geçmek yerine bekleyip izleyelim?" belirtti Sridhar.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.