Bursa Koza Han | Bursalı Haber

Bursa Koza Han, gezerek eğlenmek ve aynı zamanda eski tarihi dokuları yaşayıp hissetmek isteyen bireylerin uğraması gereken ilk noktalar arasında bulunur Bursa’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır.
Ekleme Tarihi: 26.12.2020 - 20:37

Bursa Koza Han | Bursalı Haber

Bursa Koza Han, gezerek eğlenmek ve aynı zamanda eski tarihi dokuları yaşayıp hissetmek isteyen bireylerin uğraması gereken ilk noktalar arasında bulunur Bursa’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır.
1/2
Bursa Koza Han | Bursalı Haber

Bursa Koza Han, gezerek eğlenmek ve aynı zamanda eski tarihi dokuları yaşayıp hissetmek isteyen bireylerin uğraması gereken ilk noktalar arasında bulunur. Bursa’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Çeşitli devlet ve imparatorluklara ev sahipliği yapması bünyesinde bulundurduğu mimari yapılarında çeşitlilik kazanmasını sağlamıştır. Koza Han bunlardan sadece birisidir.

 

Bursa’nın günümüzde Osmangazi sınırları içerisinde bulunan Koza Han’ın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yapım aşaması II. Beyazıt dönemini bulur. Kullanım amacı geçmişten günümüze kadar alışveriş merkezi mantığındadır. Müşterilere satışı sağlanacak birden fazla ürünün bir arada bulunacağı bir mekân zamanında ortaya koyulmuştur. Günümüzde de dikkatleri üzerine çekmektedir.

 

Koza Han Tarihçesi

 

Bursa Koza Han yapımı Osmanlı İmparatorluğu zamanlarına dayanır. Tahtında bulunan II. Beyazıt zamanında emir vererek İstanbul’da bulunan medreselere nakit ihtiyacını karşılamak için burayı yaptırmıştır. Koza Han’ın yapımının amacı altında diğer medrese ve kurumlara yardımda bulunmak alına vergi toplamak bulunur.

 

1400lü yıllarda yani 15. Yüzyılın sonralarına doğru yapılması yönünde talimat padişah tarafından verilmiştir. Yapının mimarı Abdül ula bin Pulat Şah olarak bilinmektedir. Bursa’da birçok hanın bulunmasından dolayı ‘Hanlar Bölgesi’ olarak adlandırılan bölgede Ulu Cami ve Orhan Cami’nin tam ortasında bir bölgeye yapılmıştır.

Yapımı için II. Beyazıt tarafından verilen talimat sonrasında çalışmalar hızla başlamıştır. Mimarının oluşturduğu proje doğrultusunda beklenen zaman içerisinde halkın kullanımına sunuldu. Ticari alan olması ile alışverişler gerçekleştirildi. 

2/2
Bursa Koza Han | Bursalı Haber

Bursa Koza Han İsmi Nereden Gelmektedir? Bursa Koza Han ismini alma macerası aslında uzun yıllar sonucunda gerçekleşmiştir. Geçmiş birçok mimari eserde birden fazla adlandırılma yapılması alışılmış durumdur. Farklı tarih kaynaklarında cami, medrese ve türlü mimarı alanlar birden fazla isimle belirtilmiştir. Koza Han’da bu durumdan payını almıştır. Koza Han ismini tam olarak oturtması seneler sonra gerçekleşmiştir. Alışveriş merkezi olarak kullanılan bu alanın eski yıllarda kullandığı isimler arasında: • Yeni Han, • Han-ı Cedid, • Han-ı Cedid-i Evvel, • Han-ı Cedid-i Amire, • Yeni Kervansaray, • Beylik Han, • Beylik Kervansaray, • Simkeş Han bulunur. İsim çeşitliliği sonrası günümüz ismini alması altında yatan mantıklı sebepler de yok değildir. Bursa Koza Han ismini almasında ise tamamlanması sonrası burada yapılan ticaret işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Yapı iki katlı oluşturulmuştur. Bir katında Bursa ile özdeşleşen ipek satıcılığı yapılmaktaydı. Günümüzde her ne kadar önemi yapay ipekten dolayı kaybolsa da o zamanlar temel kazanç noktasıydı. Mimari alan içerisinde ipek satıcısının çok olması bu isimle anılmasını sağlamıştır. Koza Han Mimari Özellikleri Koza Han’ın yapım aşamasında mimari tarafından satıcı ve alıcı kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tüm imkânların bulunması hedeflenmiştir. Han olarak düşünüldüğü için birçok hanın bulunduğu mevcut mevki tercih edilmiştir. Şekil olarak kareyi andıracak bir doğrultuda dikdörtgen bir alan olarak oluşturulmuştur. İki katlı bir yapıya sahiptir. Bursa Koza Han çevresinde de ticari satıcıların kolay bir satış oluşturabilmesi adına sadece satış noktaları düşünülmemiştir. Eşyalarını taşımak için kullandıkları hayvanlarını bulundurabilmeleri için ahır inşa edilmiştir. Ahırın yanı sıra aynı zamanda sattıkları ürünleri muhafaza edebileceği bir depo alanı da mevcuttur. Toplamda 95 odaya ev sahipliği yapmaktadır. Bursa Koza Han’a Nasıl Gidilir? Koza Han’a gitmek ve tarihi yapıları incelemenin yanı sıra alanda alışveriş yapmak isteyenlerin izlemesi gereken ulaşım adımları oldukça basittir. Şehirler arası otobüs terminali içerisinden 15 dakika da bir kalkış yapan ‘Heykel- Atatürk Caddesi’ otobüsüne binilebilir. Koza Han’a varışı 25 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu alanı mutlaka sizler de görmelisiniz!

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.