Bursa’nın Fethinin Önemi | Bursalı Haber

Bursa’nın fethinin önemi hakkında bilgi sahibi olmak da bu noktada önem kazanır. Bursa şehri yüzyıllar öncesinde oluşmuş bir kara parçasıdır. Zaman içerisinde birbirinden farklı uygarlık ve devletlere ev sahipliği görevini üstlenerek önemini arttırmıştır.
Ekleme Tarihi: 04.01.2021 - 22:05

Bursa’nın Fethinin Önemi | Bursalı Haber

Bursa’nın fethinin önemi hakkında bilgi sahibi olmak da bu noktada önem kazanır. Bursa şehri yüzyıllar öncesinde oluşmuş bir kara parçasıdır. Zaman içerisinde birbirinden farklı uygarlık ve devletlere ev sahipliği görevini üstlenerek önemini arttırmıştır.
1/3
Bursa’nın Fethinin Önemi  | Bursalı Haber

Bir şehrin fetih hikayesini ve amaçlarını bilmek o şehre ayrı bir anlam kazandırmaktadır, Bursa’nın fethinin önemi hakkında bilgi sahibi olmak da bu noktada önem kazanır. Bursa şehri yüzyıllar öncesinde oluşmuş bir kara parçasıdır. Zaman içerisinde birbirinden farklı uygarlık ve devletlere ev sahipliği görevini üstlenerek önemini arttırmıştır.

 

Bursa şehri yıllar içerisinde birçok değişime kaynaklık etmiş aynı zamanda tanık olmuştur. Şehir farklı uygarlıklar tarafından savaş açılarak fetih edilmek istense de her devlet bu konuda başarıyı elde edememiştir. Zaman içerisinde konuk olan devlet sayıları farklılaşsa da Osmanlı tarafından topraklara dahil edilen şehir Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurulması ile artık netlik kazanmıştır.

 

Bir şehrin fetih edilmesinin altında yatan çok sebep bulunmaktadır. Ancak tarihi olaylar göstermektedir ki olayı anlamak için belirli durumlara dikkat etmek gerekir Bursa’nın fethinin önemi de böyle anlaşılacaktır. Bir şehrin alınmasında etkili rol oynayan durumlar arasında:

  • Dini ve kültürel değerler,
  • Ekonomik faaliyetler,
  • Jeopolitik konum,
  • Diğer gelişmeler, fetihler için geçiş unsuru olması,
  • Devletin daha fazla güçlenmesi bulunur.

 

2/3
Bursa’nın Fethinin Önemi  | Bursalı Haber

Bursa’nın Fethinde Önemi Olan Unsurlar

 

Bursa şehrinin Osmanlı tarafından fetih edilmesinde etkili olan unsurların da sayısı oldukça fazladır. Osmanlı henüz kuruluş dönemi sırasında oldukça güçlü padişahlar tarafından yönetilmiştir. Osman Bey, Orhan Bey ve sırasıyla gelen her padişah sınırları genişletme hedefi ile tahtın başına geçtiğinden sınırların büyümesi çok kısa sürede gerçekleşmiştir.

 

Genç bir devlet olan Osmanlı’nın büyümesinin kolay olması Bursa’nın fethinin önemi basamaklarının oluşmasına sebep olmuştur. Osmanlı kurucusu Osman Bey’in en büyük amacı Bursa’yı ele geçirmekti. Her ne kadar kuşatma sağlasa da bu durum etkili olmayınca görevi tamamlamak oğlu Orhan Bey’e kaldı. Gelen her padişahın şehir için uğraşmasında önemli olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar neticesinde durmaksızın hareket yönü Bursa’ya çevrilmiştir.

 

Fetih sırasında önemli olan sebepleri Bursa açısından incelemek gerekirse:

3/3
Bursa’nın Fethinin Önemi  | Bursalı Haber

1.    Bursa’nın Bulunduğu Jeopolitik Konum

 

Bursa o zamanlarda Bizans’a bağlı bir şehirdi. Ancak Osman Bey’in hedefinin Orhan Bey tarafından tamamlanması kısa sürmedi. Bulunduğu sınırlar doğrultusunda Marmara bölgesinde büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra Balkanlar üzerinden Avrupa’ya açılmak isteyen devlet için fethi kesinlikle zorunlu hale gelmekteydi. Orhan Bey’in ilk olarak Mudanya taraflarını fethetmesi Bizans ile bağlantısının kesilmesine sebep oldu.

 

2.    Ekonomik Faaliyetler

Bursa denildiğinde akıllara ilk olarak ipek üretimi geldiğinden Bursa’nın fethinin önemi arasında bu durumdan bahsetmemek neredeyse imkansızdır. Bursa senelerce ipek üretimi yaparak bundan satış elde etmektedir. Osmanlı döneminde de bu durumun farkında olan padişahlar özellikle ekonomik alanda kalkınma sağlamak amacıyla fetihler düzenliyordu.

 

Bursa konusunda da bu önem oldukça büyüktü. Henüz kurulma dönemi sırasında maddi gelir devlet ve imparatorluklar için değerliydi. Bursa’yı ele geçirmek ekonomik anlamda tüccarlardan dolayı büyük bir faaliyet kazandıracaktı. Nakit para temin edebilmek amacıyla şehir kuşatılmasına önem verildi. Ve kısa sürede kuruluş aşamasında olan Osmanlı tarafından fetih gerçekleştirildi.

 

3.    Değer Kazandırması

İmparatorluk ve devletlerin kuruluş esnasında büyük şehirleri fethetmesi dünya üzerinde saygınlık kazanmasında etkili olmaktadır. Bursa’nın fethinin önemi aşamasında Osmanlı’nın büyük bir ses getirmesi de hedefleniyordu. Mevcut gücüne güç katmak ve daha fazla geniş sınırlara yayılmak amacıyla fetih neredeyse zorunlu hale geldi.

 

Bursa’nın fetih edilmesinden kısa bir süre sonra başkent ilan edilmesi de bundan kaynaklanmaktaydı. 600 senelik bir ömrü olan imparatorluk içerisinde böyle değerli bir unvana sahip olması Osmanlı açısından önemini derinden sağlamlaştırmaktaydı.

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.