Emin DEMİR
Köşe Yazarı
Emin DEMİR
 

WhatsApp, gizlilik politikası üç ay geciktiriyor - peki ne anlamı var?

ggg Bir çok ayrılma ve kullanıcı göçünden sonra, WhatsApp tartışmalı gizlilik politikasının kullanıma sunulmasını üç ay geciktiriyor. Yeni gizlilik politikasını 8 Şubat'ta uygulamak yerine, sohbet uygulaması şimdi 15 Mayıs'ta uygulayacak. Şirket yaptığı açıklamada, insanları uygulamanın gizlilik ve güvenlik uygulamaları hakkında eğitmek için fazladan çaba göstereceğini söyledi: Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri alıyoruz. 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca, WhatsApp'ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri temizlemek için daha çok şey yapacağız. Ardından, 15 Mayıs'ta yeni iş seçenekleri sunulmadan önce, politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeli olarak gideceğiz. Şirketin politikada değişiklik yapmaması gerçekten önemli mi? Muhtemelen değil. Ama önce biraz geri saralım ve son birkaç hafta içinde neler olduğuna bakalım. WhatsApp, yılın ilk haftasında kullanıcılara 8 Şubat'ta yeni bir gizlilik politikası uygulanacağını ve kabul etmezlerse hesapları devre dışı bırakılacağını bildirmeye başladı. Politika, esas olarak uygulamanın diğer Facebook hizmetleriyle olası entegrasyonu ve veri paylaşımı için alan sağlamaya ve işletmelerin müşterilerle sohbet etmeleri için bir çerçeve oluşturmaya odaklandı. "Verilerinizi Facebook ile paylaşmak istiyoruz" demek olmasa da, uygulamanın potansiyel olarak ne kadar veri toplayabileceğini sıraladı. Bu değişiklik, insanları WhatsApp'tan uzaklaşmaya ve Telegram ve Signal gibi diğer uygulamaları benimsemeye yöneltti . Her ikisi de geçen hafta içinde uygulamalarını indiren on milyonlarca kişiye sahipti. Telegram 500 milyon aktif kullanıcı işaretini aşarken Signal , Play Store'da 50 milyon yüklemeye ulaştı . Bu haftanın başlarında WhatsApp , gizlilik politikasını ayrıntılı olarak açıklayan bir sayfalık bir belge yazdı , ancak herhangi bir şüpheli konuyu gerçekten detaylandırmadı. Şimdi, şirket gizlilik politikası güncellemesini ertelediğini söyledi, ancak Facebook ile veri paylaşımı isteğe bağlı yapılmadıkça ve verilerinizi kontrol etmek için gizlilikle ilgili daha fazla özellik olmadığı sürece pek bir şey değişmeyecek. WhatsApp, diğer uygulamalara geçiş yapan kişileri geri kazanmak istiyorsa, gizlilik politikasını yeniden tanımlamalı ve para kazanmanın müdahaleci olmayan yollarını bulmalıdır.
Ekleme Tarihi: 17 Ocak 2021 - Pazar

WhatsApp, gizlilik politikası üç ay geciktiriyor - peki ne anlamı var?

Bir çok ayrılma ve kullanıcı göçünden sonra, WhatsApp tartışmalı gizlilik politikasının kullanıma sunulmasını üç ay geciktiriyor. Yeni gizlilik politikasını 8 Şubat'ta uygulamak yerine, sohbet uygulaması şimdi 15 Mayıs'ta uygulayacak.

Şirket yaptığı açıklamada, insanları uygulamanın gizlilik ve güvenlik uygulamaları hakkında eğitmek için fazladan çaba göstereceğini söyledi:

Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri alıyoruz. 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca, WhatsApp'ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri temizlemek için daha çok şey yapacağız. Ardından, 15 Mayıs'ta yeni iş seçenekleri sunulmadan önce, politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeli olarak gideceğiz.

Şirketin politikada değişiklik yapmaması gerçekten önemli mi? Muhtemelen değil. Ama önce biraz geri saralım ve son birkaç hafta içinde neler olduğuna bakalım.

WhatsApp, yılın ilk haftasında kullanıcılara 8 Şubat'ta yeni bir gizlilik politikası uygulanacağını ve kabul etmezlerse hesapları devre dışı bırakılacağını bildirmeye başladı.

Politika, esas olarak uygulamanın diğer Facebook hizmetleriyle olası entegrasyonu ve veri paylaşımı için alan sağlamaya ve işletmelerin müşterilerle sohbet etmeleri için bir çerçeve oluşturmaya odaklandı. "Verilerinizi Facebook ile paylaşmak istiyoruz" demek olmasa da, uygulamanın potansiyel olarak ne kadar veri toplayabileceğini sıraladı.

Bu değişiklik, insanları WhatsApp'tan uzaklaşmaya ve Telegram ve Signal gibi diğer uygulamaları benimsemeye yöneltti . Her ikisi de geçen hafta içinde uygulamalarını indiren on milyonlarca kişiye sahipti. Telegram 500 milyon aktif kullanıcı işaretini aşarken Signal , Play Store'da 50 milyon yüklemeye ulaştı .

Bu haftanın başlarında WhatsApp , gizlilik politikasını ayrıntılı olarak açıklayan bir sayfalık bir belge yazdı , ancak herhangi bir şüpheli konuyu gerçekten detaylandırmadı. Şimdi, şirket gizlilik politikası güncellemesini ertelediğini söyledi, ancak Facebook ile veri paylaşımı isteğe bağlı yapılmadıkça ve verilerinizi kontrol etmek için gizlilikle ilgili daha fazla özellik olmadığı sürece pek bir şey değişmeyecek.

WhatsApp, diğer uygulamalara geçiş yapan kişileri geri kazanmak istiyorsa, gizlilik politikasını yeniden tanımlamalı ve para kazanmanın müdahaleci olmayan yollarını bulmalıdır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.