Umut Odabaşı
Köşe Yazarı
Umut Odabaşı
 

Ben Sana Kalbimle Konuştum

ggg Hiç dilim ile konuşmadım seninle. Hep kalbim ile konuştum. Dünya; güzelliklerin bedellerinin ödeneceği yer değildi. Değildi iyilik ve masumiyet zamanlarında büyüdüğümüz yer. Uyanmak istemediğim berbatlığımdandır. Zaten bedelsiz değil mi uyumak? Gökyüzünün pastel kırmızılığı gözlerim ile aynı renk olsa da... Sabahlar,  sarılmalar için tüm temizliği ile gelse de... bedelsiz ölümler kalmamış mı içimizde?Mümkünatı yok zerdaliliğin ağaç dallarından kayboluşunun - gözlerimizden de kayboluşu. Sonların ve ayrılıkların var olması;  bir çok şeyi daha iyi değerlendirme kaygısını getirmiyor mu? Ve sabrederken daha da açılmıyor mu çatlaklar. Bir tutam gülüşün tuhaflığı mıdır ? zekamızda yer edinişi. Ölmek kolay evet. Ya biz!...  Umudun içinde cirit atan aşkları, sevgileri ve mutlulukları tut tutabilirsen. Ve insanlığın kalitesinin ortaya çıkışı;  içinde taşıdığı umuttan değil midir? Tercihlerin kaderle alakası da yok. Aslında her şey gözlerle başlar ve gözbebeklerinde saklı kalır. Hikayelerde öyle. Her şey gözlerle başlar.  Yaşam her gün oturup dinlediğin insanların dillerinden savruluyor aslında. Çıkarmak istediğin bir kaç dersi dahi; unutturuyor bu farklı yaşamların dillerinden çıkan cümlelerin sesleri. Umursamıyorum.   Umursamayacağım dediğin her cümle;  ilgisiz bir yüz asıklığı. Kendi yatağın kadar. Yatağın kadar soğuk. Kokusuz uğultulara asılıyorsa zifiri bulutların arkasındaki Ay. Ben gecenin diliyle konuşmadım sana. Ben sana dilimle konuşmadım hiç. Sen var iken de yok iken de çıktığım sokakların, çıktığım semtin çıktığım şehrin ve yaşamların toplamı olan kalbimle konuştum. Gördüm: Güzelliklerde ölüyor. İyiliklerde.  Gördüm:  Hikayelerde ölüyor insanlarla. Ben sana kalbimle konuştum. 16.02.2021 Bursa
Ekleme Tarihi: 17 Şubat 2021 - Çarşamba

Ben Sana Kalbimle Konuştum

Hiç dilim ile konuşmadım seninle. Hep kalbim ile konuştum. Dünya; güzelliklerin bedellerinin ödeneceği yer değildi. Değildi iyilik ve masumiyet zamanlarında büyüdüğümüz yer. Uyanmak istemediğim berbatlığımdandır. Zaten bedelsiz değil mi uyumak? Gökyüzünün pastel kırmızılığı gözlerim ile aynı renk olsa da... Sabahlar,  sarılmalar için tüm temizliği ile gelse de... bedelsiz ölümler kalmamış mı içimizde?Mümkünatı yok zerdaliliğin ağaç dallarından kayboluşunun - gözlerimizden de kayboluşu. Sonların ve ayrılıkların var olması;  bir çok şeyi daha iyi değerlendirme kaygısını getirmiyor mu? Ve sabrederken daha da açılmıyor mu çatlaklar. Bir tutam gülüşün tuhaflığı mıdır ? zekamızda yer edinişi. Ölmek kolay evet. Ya biz!...  Umudun içinde cirit atan aşkları, sevgileri ve mutlulukları tut tutabilirsen. Ve insanlığın kalitesinin ortaya çıkışı;  içinde taşıdığı umuttan değil midir? Tercihlerin kaderle alakası da yok. Aslında her şey gözlerle başlar ve gözbebeklerinde saklı kalır. Hikayelerde öyle. Her şey gözlerle başlar. 


Yaşam her gün oturup dinlediğin insanların dillerinden savruluyor aslında. Çıkarmak istediğin bir kaç dersi dahi; unutturuyor bu farklı yaşamların dillerinden çıkan cümlelerin sesleri. Umursamıyorum.   Umursamayacağım dediğin her cümle;  ilgisiz bir yüz asıklığı. Kendi yatağın kadar. Yatağın kadar soğuk. Kokusuz uğultulara asılıyorsa zifiri bulutların arkasındaki Ay. Ben gecenin diliyle konuşmadım sana. Ben sana dilimle konuşmadım hiç. Sen var iken de yok iken de çıktığım sokakların, çıktığım semtin çıktığım şehrin ve yaşamların toplamı olan kalbimle konuştum. Gördüm: Güzelliklerde ölüyor. İyiliklerde.  Gördüm:  Hikayelerde ölüyor insanlarla. Ben sana kalbimle konuştum.

16.02.2021 Bursa

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.